Zeolit Kedi Kumlarında Nasıl Çalışır?

Klinoptilolit tipi zeolit, amonyumu ve suyu yüksek oranlarda absorbe etme özelliğine sahiptir. Bu özelliği ile klinoptilolit, kedi kumu olarak kullanıldığında, dışkıda bulunan suyu ve amonyumu yapısında tutarak ortamın daha sağlıklı ve kuru olmasını sağlar, kötü koku oluşumunu önler. Ortamın uzun süre kuru kalmasını sağladığı için, kumun kabın dibine yapışmasını önler ve daha kolay temizlenmesini sağlar. Yemlerde nem tutucu ve toksin bağlayıcı olarak da kullanılan Zeolitin, yutulması durumunda kedi için hiçbir zararı yoktur. 

Zeolit Nedir?

Zeolitler doğadaki volkanik tüf ve tuzlu su arasındaki kimyasal reaksiyon sonucunda meydana gelen, alümino silikat mineralleridir. Zeolitin yapısında kanallar oluşturan geniş boşluklar vardır. Bu kanallar, iyonların ve moleküllerin zeolit yapısından kolayca geçebilmelerini sağlar. Bu özelliği ile zeolitler “moleküler elek” olarak bilinmektedirler. Yapısal olarak kil minerallerine benzerler. Her ikisi de alümino silikat grubuna ait olmasına rağmen, kristal yapıları birbirinden farklıdır. Killerin çoğu, tıpkı oyun kartları gibi, tabakalı yapıya sahiptir. Absorbe edilen suyun tabakalar arasındaki hareketine bağlı olarak büzüşme ve şişme özelliği gösterirler.

Diğer yandan, zeolitlerin, birbirine kanallar ile bağlı olan, sert ve bal peteği gibi üç boyutlu bir kristal yapıları vardır. Su, bu kanallar ve kafes yapı içinde serbestçe hareket ederken, zeolit molekülünün yapısı bozulmaz. Kristal yapıda, neredeyse eşit boyutta olan kanallar ve gözenekler, zeolite moleküler elek özelliğini kazandıran kısımlardır.